Staré Město
-
V tomto procházkovém okruhu si můžete vybrat z následujících vycházek:
Tisíc let architektury na jednom místě. Povíme si o historii chrámu sv. Mikuláše, ukážeme si, kde stávala Krocínova kašna nebo jak vypadala Radnice ještě před posledním dnem II.sv.války. Víte, kde se narodila první žena oceněna Nobelovou cenou za mír? Nebo jak vypadala poprava 27 českých pánů? Odtajním vám ideu Husova pomníku i jednu plánovanou, ale neuskutečněnou slavnost na tomto náměstí. Povíme si, proč byl Týnský chrám dlouho bez střechy a proč se věžím říká Adam a Eva. Podíváme se, jak vypadá národní sloh v architektuře a vysvětlíme si, proč na každém náměstí byl dům U kamenného stolu. Podíváme se na typický středověký mázhaus. A na závěr postojíme před Orlojem a pokusíme se z něj něco přečíst.
Pojďte zavzpomínat na doby, kdy nebyly v domácnostech ledničky a muselo se nakupovat denně. Povíme si, co se prodávalo na Ovocném trhu, kde byla první pražská pasáž zvaná Velký bazar. Víte, které ulice v centru Prahy dnes stále nesou názvy středověkých tržišť? Budete překvapeni tím, co se prodávalo na Uhelném trhu. Mohli jste tam dostat "za dva na dlaň". Víte, co to bylo? Co se chodilo nakupovat do Kotců? Povíme si také, jak vypadal podomní obchod a co se nabízelo hospodyňkám přímo v domech. Také si povíme, jak byl organizován svoz tříděného odpadu.
Čí byla Anežka dcera nebo sestra? Jak vyrůstala? S kým byla zasnoubena a kolikrát? Proč se rozhodla vstoupit do kláštera? Jak přísná byla klauzule klarisek? Kde bydlela Anežka a jak žila? Jaké zázraky udělala, aby mohla být svatořečena a co je k tomu potřeba? Nejprve se projdeme zahradou a podíváme se na areál kláštera zvenku. Pak projdeme klášterní ambit, kuchyni, refektář, povíme si o stavební historii areálu a prohlédneme si kostel sv. Salvátora, který se měl stát přemyslovským pohřebištěm. Klášter je v zimě vytápěn!!
Procházka Starým Městem ve stopách věhlasných astronomů a vědců, kteří se v Praze zastavili a nějakou dobu pobývali. Přiblížíme si jejich životní osudy i jejich objevy. Kdo byl Bernard Bolzano, že má v Praze svou ulici? Jak spolupracovali Jan Kepler a Tycho Brahe? Co všechno zkoumal Jan Marek Marcí? Kam chodil Einstein hrát na housle a kdo mu pomáhal s jeho objevy? Čí zásluhou byla vybudována observatoř v Klementinu? Na závěr vám odhalím astronomické aspekty Karlova mostu.
Vydáme se po stopách rodiny Kafkovy. Řekneme si, kdo byli jeho rodiče a odkud pocházeli. Uvidíte, kde se Franz narodil, kam všude se rodina stěhovala, kudy a kam chodil do školy. Dovíte se, která ze sester mu byla nejmilejší a jak o něj pečovala. Ukážeme si, kde studoval, kam vstoupil do prvního zaměstnání a čím byl. Přečtu vám i úryvky z jeho tvorby, které nám dokreslí jeho složitou osobnost. Byl Kafka přecitlivělý introvert s problematickým vztahem k otci? Jaké měl vztahy se ženami?
Vydáme se po stopách Karla IV. na Starém a Novém Městě pražském. A že těch stop tady zanechal král Karel IV. opravdu mnoho! Podíváme se, kdy bydleli jeho rodiče. Víte, kdo to byli? Ukážeme si dům, ve kterém se narodil a řekneme si, jak byl pokřtěn. Poté se vydáme po stopách jeho fundací. Zastavíme se před Týnských chrámem a Staroměstskou radnicí. Nahlédneme do Kotců a povíme si, co zde Karel slavil. Ukážeme si chrám, který měl být korunovační a úplně největší v Praze. Objasníme si, proč tomu tak není. Dojdeme s farnímu kostelu horního Nového Města, a nakonec se dostaneme na největší evropské náměstí, které nese pojmenování po svém zakladateli Karlu IV.
Procházkou po Starém Městě si připomeneme místa spojená s mistrem Janem Husem, jeho předchůdci i slavnou husitskou historií. Na která vrata přibil Hus výzvu, aby mu byly dokázány bludy? V kterém kostele poprvé kázal? Které podoby současníků si půjčil Brožík pro svůj slavný obraz Hus před koncilem kostnickým? Jaká je idea Husova pomníku na Staroměstském náměstí? Kdo světil husitům kněze a kde bydlel? Kde se poprvé podávalo podobojí? Jak vypadá husitská trilogie ze slavné Slovanské epopeje? Na závěr navštívíme Betlémskou kapli a podíváme se, kde Hus bydlel a psal svá díla.
Kostel Matky Boží pře Týnem založený Karlem IV. byl ve 14. a 15. století střediskem duchovního i společenského života Starého Města. Jeho nádhernou renesanční a barokní výzdobu si můžeme prohlédnout zblízka. Uvidíme Škrétovy obrazy, baldachýn od Matěje Rejska z Prostějova, náhrobek Tycha Brahe, hrob Šimona Abelese, dřevěný oltář sv. Jana Křtitele i slavnou Pannu Marii Pasovskou v kopii. Na Staroměstském náměstí si ukážeme všechna místa velmi úzce spjatá s Týnským chrámem.
Co nám vyprávějí domovní znamení, když se na ně pozorně zadíváme? Chodíme kolem jejich poselství, ale nedokážeme je pochopit. Je to dědictví z dob, v nichž lidé jinak cítili a uvažovali, spoléhali na docela jiné životní jistoty. Pojďte se mnou odkrýt smysl znaků, které ani století nedokázala smazat.
Od Černé Matky Boží uličkami v okolí Staroměstského náměstí ke Dvěma bílým holubičkám na Můstku.
Praha byla vždycky vyhlášeným místem, kde se hudbě daří a Pražané ji milují. Pojďme si připomenout, kde koncertoval Mozart nebo Liszt, kde hrával na varhany Dvořák, kde a co skládal Smetana, kde se narodil Mysliveček a čím se nejprve vyučil. Ukážeme si, kde byly Malé kotce a k čemu sloužily. Povíme si, kdo první zazpíval českou hymnu a kde, kdo byla dcera lékárníka Hambachera nebo kdo chtěl zbourat Stavovské divadlo, protože vůbec není pěkné. Nevšední příběhy hudebníků, kteří neodmyslitelně patří ke kulturní Praze.
Procházka uličkami stranou turistického ruchu, přesto srdcem středověkého města za lůzou a hampejznicemi až do Betléma. Povíme si, kde bývaly Benátky a kde Jeruzalém, kudy vedly středověké hradby, co to byl Konvikt, kde bývala růžencová výrobna, kdo byla panímáma od Halánků, kdo byl pan Fingerhut a jak se ze Šafránka stal Krocín.
Projdeme se uličkami Starého Města a povíme si o slavných nevěstincích, špeluňkách a pajzlech. Kde byl v Praze Batalión, Tunel, U Lojzíčka nebo Žbluňk? Která nevěstka obloudila samotného arcivévodu Karla? A která lidumilná nevěstka strávila s odsouzencem na smrt jeho poslední noc? Kam chodívával Švejk za povyražením? A kdo vyučoval nesmělé studentíky lásce? Provázet nás budou životní příběhy skutečných holek tak, jak je zaznamenali K.V.Kukla, E.E.Kisch, P. Lupin nebo G. Meyring.
Projdeme unikátní světovou galerii barokních soch pod širým nebem a povíme si příběhy a legendy významných světců. Víte, jak poznáme dílo Brokoffa a jak Braunovo? Nebo proč má sv. Vít u nohou lvy? Povím vám, co provedl František Serafínský, že ho otec vydědil a kdo byl advokátem chudých. Zjistíte, jestli vám Jan Nepomucký splní tajná přání nebo proč je sv. Anna samotřetí. Vysvětlíme si, proč je nad sv. Křížem židovský nápis. Ukážu vám, odkud se spouštěli v koších nepoctiví pekaři do řeky. Z kroniky se dozvíme, jak vypadal slavnostní korunovační průvod prvního Habsburka na českém trůnu. Víte, kdo jím byl?
Také vám vrtá hlavou, jak ve 14. století bez elektřiny, jeřábů, motorových lodí, rypadel a dalších moderních technických vymožeností postavili v tekoucí řece kamenný most na 16 pilířích tak, že přečkal až do našich dob?
Muzeum v prostorách Kláštera křížovníků vystavuje velmi podrobný model Karlova mostu se všemi fázemi stavby. Uvidíte piloty, štětové stěny, beranidla, kamenickou huť, kameníky a tesaře při práci. Podíváte se, jak vypadl vltavský břeh a kde byly staroměstské mlýny. Na modelu uvidíte i průběh zbořeného Juditina mostu a ukážu vám jeden jeho zachovalý oblouk.
Až si v muzeu objasníme stavební postupy, vyplujeme na Vltavu prohlédnout si most z řeky. Loď je krytá, prosklená a vytápěná. Lodník nám poskytne i malé občerstvení (teplý nebo studený nápoj a něco sladkého na zub). Doplujeme i do Čertovky podívat se na vodníka a také na dům, ve kterém bydleli chobotničky. Uvidíte i balkon, ze kterého házeli dolů klavír.
Vhodné pro zvídavé děti od 10 let i jejich rodiče.
Pojďte se trochu bát a trochu smát při procházce za strašidly, která se prý objevovala v centru Prahy. A že jich nebylo málo na cestě od Karlova mostu až ke kostelu sv. Jakuba! Kromě strašidel si budeme povídat také o tom, z čeho vlastně je postavený Karlův most, že nám přečkal bez úhony mnohé povodně. Dále jak Terezka prošustrovala jmění, proč mistr Hanuš zastavil pražský orloj, co se stalo s nafrněnými sestrami, a jak skončil zloděj, který chtěl okrást Pannu Marii v kostele.
Vhodné pro děti od 6 let a rodiče, kteří nepřestali být trochu dětmi.
Minorité se na Starém Městě usadili už ve 13.století. Vybudovali kostel sv. Jakuba Většího a klášter, který se na sklonku r. 2024 otevřel veřejnosti po 800 letech !!! Dovíte se, kdo pozval řád minoritů do Prahy a založil klášter, a jak vypadl klášter ve středověku. Při procházce klášterním podzemím, zahradou, refektářem i slavnostním sálem si připomeneme legendu o sv. Františkovi a řádu, který založil, povíme si o františkánských svatých. Ujasníme si, jaký vztah k tomuto místu měl cech řezníků a podíváme se, jak byl potrestám zloděj, který chtěl okrást sošku Panny Marie na oltáři. Povíme si, kdo byl Vratislav z Mitrovic a podíváme se na jeho slavný náhrobek. V klášterní prodejně si budete moci zakoupit originální bylinkové produkty z klášterní zahrady.
Prohlídka nově zrekonstruovaného barokního paláce v centru Starého Města, postaveného pro jednoho z nejvýznamnějších šlechticů tehdejší doby, nejvyššího maršálka Království českého, diplomata, vyslance a dokonce místokrále, Jana Václava Gallase. Jakým způsobem reprezentoval svou zemi? Co se od něj očekávalo? Pražský palác odrážel jeho význačné společenské postavení. Kterého architekta si najmul pro tuto stavbu? A kde se v Čechách vlastně vzali Gallasové? Uvidíte i pracovnu, ve které ministr Rašín podepsal oddělení měny od Rakouska-Uherska a vznik československé koruny.
Možná jste kolem paláce mnohokrát prošli bez povšimnutí. Sídlil tam od r. 1945 Archiv hl. města. Po kompletní rekonstrukci a dohledání historických souvislostí vám dnes můžu představit nejlépe stavebně dochované reprezentativní šlechtické sídlo v Praze, příklad městského paláce vysokého aristokrata.