Pražský hrad a Hradčany
-
V tomto procházkovém okruhu si můžete vybrat z následujících vycházek:
Procházka areálem Pražského hradu z Hradčanského náměstí ke Starým zámeckých schodům.
Projdeme všechna hradní nádvoří a budeme si povídat, co a kde který panovník nechal postavit a v jakém architektonickém slohu. Dozvíte se, kde býval obranný hradní příkop s padacím mostem, kde měl svůj palác Rudolf II., jak originálně architekt Pacassi upravil II. nádvoří. Zmíníme řecké bohy na barokní kašně i moderní vchod do kanceláří prezidenta. Ujasníme si, které stavby předcházely impozantní katedrále a podíváme se na obvyklé středověké téma zlaté mozaiky. Určíme pořadí stáří prvních 3 kostelů v areálu přemyslovského hradiště. Ukážeme si stavbu, která by dnes u památkářů rozhodně neprošla. Povíme si, jak spolu historicky souvisí Rožmberský a Lobkowiczký palác a kde čekalo 27 českých pánů na svou popravu.
Interiéry katedrály sv. Víta, a Pražského hradu (Starý královský palác s Vladislavským sálem, Bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička s Daliborkou).
Katedrálu obejdeme kolem dokola v interiéru a podíváme se do kaple sv. Václava. Ukážu vám tajemství rosetového okna. V královském paláci se podíváme, z kterého okna vyletěli královští místodržící při pražské defenestraci. V bazilice sv. Jiří se podíváte, kde jsou uloženy ostatky sv. Ludmily a zakladatele baziliky knížete Vratislava. Ukážu vám, jak vypadal třeba kníže Jaromír. Ve Zlaté uličce odhalíme nejprve její stavební vývoj a pak se podíváme, jak se tu žilo. A na závěr vás zavedu do hladomorny, kde si vzpomeneme na Dalibora z Kozojed. Jakže zní to přísloví spojované s jeho snažením ve vězení?
Dnes klidné romantické zákoutí bývalo rušným místem, kde bydlela hlavně chudina. V přeplněných tmavých domcích se tísnily početné rodiny, a tak se tu žilo hlavně venku. Ukážeme si oblíbená filmová místa, povíme si, kdo významný se tu narodil a kdo sem chodil „randit“ a kudy. Pak seběhneme do Jeleního příkopu, kde se podíváme na Plečnikovu vyhlídku pro TGM, uvidíme bývalý domek medvědáře a medvědárium. Průkopem valu Prašného mostu projdeme do spodní části příkopu, podíváme se na Daliborku a připomeneme si, po kom je pojmenovaná. Nad zatáčkou Chotkových sadů po cestičce potkávání dojdeme až na Klárov.
Při procházce znovu otevřeným Jelením příkopem se podíváme na Plečnikovu vyhlídku pro TGM, uvidíme bývalý domek medvědáře a medvědárium. Budeme obdivovat Pleskotův průkop valem Prašného mostu. V zatáčce Chotkových sadů vystoupáme do Královské zahrady, abychom si pověděli, kdo ji založil, jak o ni pečoval a jaké rostliny tam kvetly či dávaly plody. Přiblížíme si, kde panstvo hrálo míčové a jiné hry, kde byla malá ZOO a jaká se tam chovala zvířena.
Při procházce Loretánskou ulicí na Hradčanské náměstí projdeme kolem 11 paláců a povíme si, kdo je vystavěl, přestavěl nebo opravil, v jakém slohu jsou postaveny a také kdo v nich přebýval. Ukážeme si, ve kterém paláci bydlel Petr Parléř, ve kterém se natáčel Dobrý voják Švejk nebo kde s manželkou bydlel T.G. Masaryk.
Zmíníme i dobu historicky nedávnou a povíme si, kde byla jedna z nejhorších mučíren v Československu tzv. „hradčanský domeček“.
Víte, proč Hradčanské náměstí nikdy neplnilo svou hlavní funkci? Víte, který palác si nechal postavit defenestrovaný místodržící Jaroslav Bořita z Martinic?
Na Hradčanské radnici si ukážeme etalon a dovíte se, kdo a kdy povýšil Hradčany na královské město. Z bohaté plejády osobností, které bydleli v této prestižní lokalitě, zmíníme prezidenta E.Beneše a jeho manželku, prezidenta T.G. Masaryka a jeho dceru, ministra J.Masaryka a jeho přítelkyni, dále slavné herce nebo malíře.
Výstava v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě zahrnuje obrazy, keramiku, klenoty, religiózní předměty, zbraně, hudební nástroje a hudebniny včetně rukopisů děl významných skladatelů.
Povíme si o příbuzenských vztazích mezi Lobkowiczkým rodem, Pernštejny, Rožmberky a španělskou šlechtou. Dovíte se, jak to bylo s Pražským jezulátkem, kdo založil Řád zlatého rouna a komu byl určen, o krátkém, ale šťastném životě španělské infantky Markéty Marie Terezie a o hudebním nadání Lobkowiczů, či komu je připsána 3. Beethovenova symfonie Eroica.
A také budeme mít možnost shlédnout obraz Senoseč od Pietera Brueghela a 2 obrazy Londýna od Antonia Canaletta.
Projdeme šlechtické pokoje druhého i prvního patra včetně slavnostního sálu. Z oken Lobkowiczkého paláce je jeden z nejkrásnějších pohledů na město s řekou Vltavou.
Nejprve si přiblížíme zajímavou historii paláce, původně Lobkowiczkého. Poté si prohlédneme výstavu obrazů, soch a grafik. Podíváme se na nejvýznamnější díla od konce 15. st. až do počátku 19.st. Podrobně se podíváme na Růžencovou slavnost a objasníme si, jak se k nám dostala a proč v Praze zůstala. Ukážu vám lehce erotické obrazy, které si Rudolf II. věšel do svých soukromých pokojů. Seznámíte se s malířským rukopisem Petra Brandla nebo Karla Škréty, neopomeneme ani skvostné dílo Petra Pavla Rubense.
Prohlídka vily a atelieru Františka Bílka na Hradčanech.
Povíme si o životě a díle sochaře Františka Bílka, kde se narodil a z jaké rodiny pocházel, kam chodil do školy a kde studoval, s kým se přátelil, kde tvořil, jak získal na Hradčanech parcelu pro stavbu domu, že si všechno na stavbě i v interiérech udělal sám a že zpočátku byl velmi neuznávaný umělec a snílek. Uvidíme jeho nejzásadnější díla – Golgotu, Mojžíše, Úžas, Slepci, Duchovní setkání.
Exkluzivní prohlídka Teologického a Filosofického sálu se vstupem přímo do sálů. Detailní prohlídka nádherné nástropní malby. Historie Strahovského kláštera. Na závěr dechberoucí pohled na Prahu z nejkrásnější vyhlídky od Panny Marie z exilu.
Na Hradčanech se zachovalo několik barokních bastionů, na jejichž půdorysu vyrostla skupina většinou secesních vil inspirovaných anglickými „cottageovými“ domky.
Nejprve si připomeneme rodinu Chotků a podíváte se, jaký měla hraběnka Chotková vějíř. Pak se už vydáme po bývalém opevnění a podíváme se na domy slavných architektů ve stylu moderny, geometrické secese či symbolismu. Nahlídneme do Písecké brány a projdeme se parkem Ch. Masarykové. Povíme si, jak se dala sehnat stavební parcela v těchto místech. Kolem Kramářovy vily dojdeme až k Hanavskému pavilonu na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Praze.
V rámci prohlídky se podíváme do baziliky sv. Markéty, románské krypty z 11. století i prelatury a Tereziánským sálem. Dozvíte se, kdo založil benediktýnský klášter a proč bylo vybráno právě toto místo v Břevnově. Povíme si o zázraku sv. Vintíře, který se stal před uherským králem. Vysvětlíme si, co musela vytrpět Markéta, aby se stala světicí. Uvidíme sochy V.M.Jäckla i obrazy P. Brandla a skvostně vymalovaný stop baziliky. Dostanete se do interiéru románské krypty, prohlédnete si základy středověké stavby.
Prelatura, vystavěná otcem a synem Dientzenhoferovými, vám bude připomínat spíše zámek. Byla místem, kde mohl břevnovský opat přijímat na tehdy náležité a vyžadované společenské úrovni významné hosty včetně členů panovnického rodu, místem vyjadřujícím postavení břevnovského opata v církvi a katolické církve ve společnosti.