Mimo centrum
-
V tomto procházkovém okruhu si můžete vybrat z následujících vycházek:
Patrně žádná čtvrť v Praze neprodělala tak bleskurychlou výstavbu jako Vinohrady. Povíme si o vzniku Vinohrad, kdo byl prvním starostou a kdo městským architektem, kolik lidí zde bydlelo po pol. 19. st. Projdeme se Riegrovými sady a podíváme se na úchvatnou vyhlídku i na oblíbenou Mlíkárnu a zavzpomínáme na hraběte Canala a jeho slavnou zahradu Kanálku. Připomeneme si slavné stavby trochu zapomenutého architekta – Palác Orbis, Radiopalác i Budovu tabákové režie. Rozhlédneme se po Náměstí míru a upřesníme si, kde bylo pole s obilím a kde rybník s kachnami ještě v r. 1884.
Povíme si o mohutném stavebním rozvoji Vinohrad a o stavebním podnikateli Mauritiovi Gröbe, který vybudoval kolem své vily obrovský park. Projdeme si všechna zákoutí a vyhlídky, podíváme se do Grotty, na viniční altánek i pavilon, zajdeme i k jezírku. Moc dlouho si svůj rozsáhlý park pan Gröbe neužil. Co nastalo po jeho smrti? Komu všemu vila sloužila? Vyčíslíme si, kolik stála celková rekonstrukce areálu a na závěr zaskočíme na skvělé místní vínko do novodobého sklepa.
Město ve městě, kde se těžce žilo v nevelkých tmavých bytech, hojně popíjelo a pokuřovalo před mnohými hospůdkami, žilo se venku a Pepíci si pobrukovali: „Dvacetikorůůůna néééni tak velikááá, ááby porazííííla Žižkovskýho Pepíka…“ Z náměstí Jiřího z Poděbrad se vydáme do spleti žižkovských ulic kolem moderní televizní dominanty a židovského pohřebiště. Ukážeme si, kde byla telefonní ústředna a kde měl Žižkov divadelní sál. Připomeneme si, kdo studoval na slavném gymnáziu Sladkovského. Před žižkovskou radnicí si připomeneme Havlíčkovy epigramy. A podíváme si i k Betlémské kapli. Co by to bylo za žižkovskou procházku, kdybychom nevzpomenuli na Cimrmana.
Kdo byl stavebníkem a kdo stavitelem Trojského zámku? Je to zámek nebo vila římského typu? A proč římského typu? Málokterá stavba ovlivnila zámeckou architekturu v Čechách jako právě Troja. Kdo všechno se podílel na umělecké výzdobě? Jak vypadá apoteóza Habsburků v hlavním sále? A co uvidíme z hlavního dvouramenného schodiště? A kam byli shozeni Titáni, když nad nimi zvítězili olympští bohové?
Při procházce Zbraslaví si povíme o historii této městské části ukážeme si, kde byly na dnešní Zbraslavi čtvrti Žabovřesky a Záběhlice, a kde stával ocelový most z 19.století. Víte, kolik činilo mýtné? Podíváte se na říční lázně z filmu Rozmarné léto a půjdeme kolem vily Planá růže k Ottově vile, a dále k místnímu divadlu a jedinému Meta-seqvoji v Praze, který roste poblíž vily, kde byl zavražděn továrník Bierhanzl ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Dojdeme k zámku, povíme si o klášterním pivovaru či o velkém balvanu na náměstí. Také vzpomeneme na hrdinský čin francouzských vojáků v květnu 1945, který zachránil mnoho životů nevinných lidí. Kolem hospody Škoda lásky a vily spisovatele Vančury, dojdeme na Karlovu vyhlídku. A pak vás pozveme do zvonařské dílny rodu Manoušků, kde nám osobně poslední pražský zvonař povypráví o své profesi a předvede, jak se odlévají zvony. Při tom si můžete sáhnout na srdce zvonu Zikmund z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, které puklo v roce 2002. Uslyšíte jedinou mobilní zvonkohru v ČR s cca 50 zvony.
Vydejme se na procházku pražskou Hanspaulkou, čtvrtí proslavenou svou prvorepublikovou vilovou architekturou, příběhy významných osobností a dramatickými událostmi. Objevíme zde funkcionalistické perly, jako je vila Lídy Baarové, dům Generála Alouise Eliáše nebo sídlo grafila Jiřího Rathouského. Projdeme kolem místa, kde byl zatčen generál Kutlvašr nebo kde bydlel slavný komik Vlasta Burian. Procházka nás zavede i ke školnímu areálu francouzských lyceí, významnému dílu českého funkcionalismu, a ukáže Hanspaulku jako čtvrť spojující eleganci prvorepublikového designu s dramatickými kapitolami naší historie.
Pojďme se podívat do bývalé sýpky v osadě Práče z 18. století. Vyjdeme 3 patra, kam až nosili práškové pytle s obilím. Uvidíme původní ruční tesařskou práci. Dřevěné schody i krovy jsou sice původní, ale pevné. Při putování okolím se potkáme se 3 tvrzemi, ze kterých 2, po pozdější přestavbě, stále stojí. Ukážeme si pivovar a mlýn v Práčském panství a přepočteme si do dnešní měny přes bartlový koeficient, za kolik bylo panství prodáno. Naznačíme dějiny Botiče, jak vznikl jeho název, nahlédneme do Záběhlického zámku a hajdy do nejchudší části Záběhlic, kde si obyvatele stavěli domečky ve 20. letech za deset průměrných platů. Kolem Měděného hamru se vydáme podél rybníka, který vznikl pro jeho potřeby. Trochu tajemna na nás padne v 32 m hluboké jeskyni z roku 1770, kde je i v létě dost chladno, ale stále veselo. Ukážeme si, kde stával 3.letohrádek Václava IV. A pokud budeme mít štěstí, bude otevřený jeden z nejstarších kostelíků na území dnešní Prahy, kostel Narození Panny Marie.
Prohlédneme si poutní kostel Panny Marie Vítězné a klášter benediktinek, kde nás provede sestra kláštera benediktinek.
Když se řekne Bílá Hora, každému našinci je zřejmé, že se jedná o bitvu, která na další staletí ovlivnila český národ. Podíváme se na památník a ujasníme si, že to nebyla moc velká bitva, nýbrž jen relativně krátká šarvátka, která ale měla pro český národ nedozírné důsledky a utvářela i evropské dějiny. Následoval exodus české šlechty a všech těch, kteří nechtěli přijmout katolictví a raději volili opuštění vlasti. Projdeme se Alejí českých exulantů a představíme si detailně jednoho z nich.
Zvu vás na vycházku pražskou čtvrtí Malvazinky, která je proslulá bohatou historií a architektonickými skvosty. Objevíme funkcionalistické vily, jako je Pickova vila s unikátní kýlovou střechou nebo Winternitzova vila navržená Adolfem Loosem, která využívá princip „raumplanu“. Projdeme kolem domů s bohatou sgrafitovou výzdobou, secesními detaily či geometrickým dekorem, například vily Václavka nebo Helenka. Nahlédneme do historie české moderní architektury, kterou reprezentují díla Otakara Chodounského, Františka Zelenky nebo Ernsta Mühlsteina. Na trase potkáme také romantické kolonie miniaturních domečků připomínající Zlatou uličku, Smíchovskou vodárnu a parky Santoška a Na Skalce, které ukrývají sochy, jezírka a altánky. Přijďte objevovat skryté poklady této malebné čtvrti na svahu Smíchova!
Procházka Náměstím Míru vás přenese na přelom 19. a 20. století, kdy Královské Vinohrady zažívaly nejvýznamnější stavební rozmach. Náměstí a jeho okolí ukrývá nejen historické a architektonické poklady, ale také fascinující příběhy. Zjistíte, jak Vinohradská záložna a radnice ztělesňují funkcionalistickou modernu a jak se jejich role měnily v průběhu času. Představíme si Palác Valdek, kdysi centrum zábavy, dnes sídlo kanceláří, a zjistíme, co symbolizují a skrývají impozantní novobarokní domy kolem náměstí. Projdeme se i kolem Divadla na Vinohradech, přezdívaného „druhé Národní divadlo“, a Národního domu, které bylo a stále je místem společenských setkání. Nevynecháme ani Arcibiskupské gymnázium a Křesťanské domy, díky nimž si povíme také něco o vzdělávání. Na závěr nesmí chybět majestátní kostel sv. Ludmily, jehož neogotická krása okouzluje dodnes.
Pojďme se podívat co zůstalo z Nuselského zámku. Povím vám, proč byl asanován. Víte, kde se scházeli „uhlobaroni“? Nebo jak se zde bavili? Ukážeme si, jak vypadal největší strojní pivovar v Evropě, dozvíte se, které pivo zde vyrábělo a kam až se vyváželo. Začínáme u dnešních 3 tunelů (dříve stačil jeden) s jedním nádražím navíc. Pokusíme se objevit vlakovou stanici Nusle, kde se nakládaly sudy piva. Víte, že Nusle měly svůj ostrov? Ano, vstoupíme na něj. Neopomeneme veřejné lázně, které po 70 letech jsou opět v provozu. Kdekdo ví, že fidlovačka je hladítko na vydělanou kůži, ale ne každý ví, co má společného s Nuslemi. Pokračujeme kolem krásné novorenezanční radnice s cymbály na věži. Povíme si, pod jakou nehoráznou záminkou byl odsouzen generál Kutlvašr na doživotí a pomalu se přesuneme k Nové sokolovně z 20. let. Vycházku zakončíme u největší kuželkářské dráhy v době stavby sokolovny.