Nové Město
-
V tomto procházkovém okruhu si můžete vybrat z následujících vycházek:
Při procházce po Karlově náměstí se dovíte, čím Karel IV. podnítil okamžitou výstavbu Nového Města a jak vypadal původní Dobytčí trh. Dále si povíme o 1. pražské defenestraci, podíváme se, jak velký je novoměstský loket a vysvětlím vám, podle čeho byl odvozen. Víte, co to byl Undrlák a kde stával? Ukážu vám, kde Mácha sepsal svůj Máj, kde žil a tvořil sochařský génius M.B.Braun, v kterém domě žila Karolína Světlá a koho hluboce milovala, jak vypadala kaple Božího těla a k čemu sloužila. Objasníme si, kdo byl Benedikt Roesl a proč je na pomníku s indiánem, či který alchymista užíval Faustův dům a kdo řekl že "Vše živé pochází z vejce".
Povíme si, jak se dříve jmenovalo místo nesoucí jméno jazykového velikána a jak probíhalo odhalení Jungmannova pomníku. Víte, kdo byl Felix Téver a ve kterém domě bydlel? Zavzpomínáme, kde byl obchodní dům Ara a jak unikátně probíhala jeho stavba. Ukážu vám, kde býval dům U Salátů a který významný umělec zde působil. Také si řekneme, kdo byl jedním z největších mecenášů Prahy na konci 18.st. a co všechno mu patřilo a kde v Praze přebýval generalisimus Suvorov a co vše tady stihnul. Braunerův dům nebo Union kavárna nebo Albatros? Ve kterém paláci žil a tvořil Smetana?
„Vnitřní“ architektura centra Prahy je přehlídkou skvostů od významných tvůrců. Pražské pasáže se rodily na konci 19. století především v centru města, byly plné života a některé z nich dosahovaly špičkové evropské úrovně. Pojďme se projít těmi kolem Václavského náměstí.
Vydáme se za moderní architekturou na Staré i Nové Město. Ujasníme si pojmy a ukážeme si příklady jednotlivých architektonických stylů. Budete vědět co je eklektismus, sorela nebo secese, čím se vyznačuje funkcionalismus a kdo definoval 5 bodů moderní architektury. Zmíníme významné prvorepublikové architekty. Přesto, že půjdeme známými místy, uvidíte, že když zvednete hlavy a podíváte se na krásné fasády domů, objevíte zase trochu jinou Prahu.
Procházkou od Tančícího domu na Žofín si povíme, kde bydlel a 27 let tvořil A.Jirásek, a kterou slavnou muzikálovou dvojici představuje Tančící dům. Uvidíte, že i v Praze máme nakloněnou věž. Víte, o které budově psali v novinách ve třicátých letech, že je "jako rána pěstí mezi oči"? Připomeneme si založení prvního českého pěveckého sboru a ukážeme si jeho sídlo. Kde se koncertovalo, tančilo, ale také koupalo a mylo a barvilo si povíme na Žofíně. Objevíme tam i několik soch významných umělců. Na Střeleckém ostrově vzpomeneme na dvě velmi významné historické události.
Jak to bývávalo v Praze s vodou?
Projdeme se od Malostranské vodárenské věže přes Jiráskův most, kolem Mánesa až k Novotného lávce. Povíme si, kdo byla Eva od roury a co byla mantila nebo kačena; jak se chránily kašny na zimu; odkud se vzala "fontána" a "kašna"; kdo dohlížel na vodní díla na řekách; kdy začaly vodárny zásobovat město; jak vypadalo potrubí a kde se připravovalo a kdo byl největším odběratelem vody a jak to bylo s kanalizací.
Podíváme se na Haškův rodný dům i na místo, kde byl pokřtěn. Povíme si o jeho rodině i vztahu k bratrovi. Projdeme se v místech jeho dětských her a rošťáren a klučičích bitek. Dovíte se, jaký byl Hašek žák a student a jak se ve třídě modlil nebo jak si už v mládí dokázal vydělávat. Ukážu vám, kde se scházela tehdejší místní inteligence a čím se dobře bavili. Ujasníme si, proč ho vyhodili ze školy a kde ho nevzali do práce a proč. Také se podíváme na místo, kde začaly vznikat jeho první literární pokusy. Přečtu vám, jak se propracoval do redakce Besedy Lidu u Ottů. Zmíním několik jeho oblíbených hospod a k jedné, té nejdůležitější, se zajdeme podívat.
Při procházce po Václavském náměstí a blízkém okolí si připomeneme skvostné secesní domy architektů O. Polívky, A.Dryáka, J.Kotěry a dalších. Poté zamíříme na Hlavní nádraží k prohlídce unikátních secesních prostor Fantovy budovy. Reprezentační prostory Fantova sálu a Sloupového sálu vás oslní. Bohatá štuková výzdoba, zachovalé barevné vitráže, keramická mozaika a masivní pilíře-to je jen zlomek nádhery, která na vás čeká v rekonstruované budově.
......aneb utajovaný protiatomový kryt v hotelu Jalta.
Pojďte se na chvíli přenést do 50. let minulého století a podívat se, kde komunističtí pohlaváři v čele s prezidentem Zápotockým chtěli přežít atomový výbuch. A taky kde se odposlouchávaly hovory hotelových hostů. Uvidíte důmyslné schéma všech hotelových pokojů a jejich barevné rozlišení podle míry zájmu STB. Čekají na vás informace o železné oponě, fungování pohraniční a celní stráže nebo si vyzkoušíte Morseovu abecedu.
Praha je město, kde se prolínají různé architektonické styly a v sousedství historických budov najdeme architekturu 2. poloviny minulého století. Díky této procházce objevíte, jak se moderní a historické prvky mohou snoubit v unikátní celek. Společně se seznámíme s historií vybraných budov, ale povyprávíme si také podrobnosti o architektonických stylech, ve kterých byly tyto budovy vystavěny. Obchodní dům Máj je dnes perfektním příkladem propojení minulosti s moderním designem. Navazující komplex Quadrium zase přináší do centra města novou energii díky multifunkčním budovám. Prozkoumáme i budovu DRN, která je ukázkou minimalistické architektury. Poslední zastávkou bude budova Nové scény Národního divadla, ideální příklad propojení historie s novým pojetím architektury ve veřejném prostoru. Díky této vycházce se na Prahu už nebudete dívat stejnýma očima.