Mgr. Dana Kratochvílová - průvodce Prahou
Guide of Prague
(+420) 606 712 190 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zvolte jazyk

Zvolte jazyk

Guide of Prague

  • Vyberte si z nabízených přednášek:

    Při přednášce se dozvíte, co všechno se dá přečíst nebo určit na pražském orloji. Vysvětlíme si, co znamenají barevné plochy na astrolábu a jak se došlo k jejich tvaru a velikosti. Spočítáme všechna kosmická tělesa. Povíme si, co znamenají zlaté kružnice a výseče. Naučím vás určit čtyři různé časy – středoevropský, staročeský, babylonský i hvězdný. Vysvětlíme si, proč jsou znamení zvěrokruhu nestejně veliká i jak rozeznáme roční období. A odhalím vám tajemství, proč se orloj nedá přestěhovat na jiné místo, tedy do jiného města či země. Davy turistů každou hodinu stojí pod pražským orlojem a obdivují procesí apoštolů, ale jen málokdo ho umí správně přečíst. Pojďte se stát odborníky, ať můžete jeho krásu šířit v okruhu své rodiny, příbuzných a známých. Měl by ho umět každý vlastenec.

    Povídání o věhlasných či méně známých hudebních osobnostech, které se zastavili v Praze, aby tu koncertovali, zpívali, skládali, no prostě dělali hudbu. Virtuálně se projdeme Malou Stranou a Hradčany i Novým Městem a podíváme se na místa, kde se skladatelé a hudebníci narodili, žili nebo se ubytovali a kde koncertovali či kde mají pomník. Povíme si i leccos zajímavého z jejich životů. Doplněno mnoha fotografiemi.

    Připomeneme si, co všechno v historii potrápilo naši matku měst. Zmíníme historické povodně a požáry, ale i nehody tramvají, letadel, balónů či katastrofy, které na tváři města způsobila zvůle mocných. Vše doplněno množstvím fotografií.

     

    Virtuálně se projdeme všemi zahradami, které obklopují Pražský hrad. Dozvíte se, kdo a kdy založil Královskou zahradu a jaké má zahrada středoevropské prvenství (budete překvapeni!!!). Ukážeme si, jaké stavby v zahradě stávaly a která z nich se dochovala až do dnešních dnů. Připomeneme si významné zahradníky a podíváme se, co v zahradě rostlo a co se pěstovalo. A také se podíváme na opravené části Velké Míčovny, která byla poškozena v konci II. sv. války. Ukážu vám, jaké měla zahrada podoby v době renesanční, barokní i upravena jako anglický park. Víte, který král raději zahradničil než vládnul? Virtuálně se projdeme Jelením příkopem, ukážeme si, kde bylo Medvědárium a jak vypadá moderní průkop valem Prašného mostu. Nakoukneme do produkční zahrady Pražského hradu i na terasu Jízdárny. Pak už nechám na vás, jestli si zmíněné zahrady projdete a vychutnáte jejich atmosféru.

    Pojďte se se mnou ponořit do uliček, plácků a zákoutí za prodejnou láskou. Povíme si, jak to chodilo v nevěstincích i ve špeluňkách, jak se holky na ulici musely snažit a proč měly pasáky. Ukážeme si, kde byly luxusní salony i útočiště těch nejnuznějších. Zjistíme, kde všude se obchodovalo s láskou a za kolik se šlapalo. Provázet nás budou literárně zpracované příběhy skutečných prodejných holek. 

    Kamenný Karlův most, technický zázrak středověku, již více než 600 let odolává povodním, znečištěnému ovzduší či cizím vojskům. Spojuje to, co řeka rozděluje.   

    Pojďte se podívat na středověké stavební metody. Jak dokázali ve 14. století postavit 16 pilířů v tekoucí vodě? Která řemesla se na stavbě uplatnila? Kdy a kteří umělci vyzdobili most tak, že se stal největší galerií světců pod širým nebem? Která socha byla vztyčena jako první? Nebo které sousoší je považováno za umělecky nejhodnotnější? Ke komu se chodí modlit budoucí právníci před zkouškou? Kde vyčteme datum vztyčení sochy? Jak vypadal takový královský průvod, když budoucí král mířil do katedrály na svou korunovaci?  A jaké astronomické aspekty se dají nalézt na Staroměstské mostecké věži? Proč jsou na pilíři sochy Karla IV. čtyři ženské postavy? Na fotkách si přiblížíme proměny mostu v minulém století a připomeneme si slavné filmové záběry.

    Dá-li Bůh a moudrost lidí, Karlův most bude i v dalších staletích spojovat nejen dva břehy, ale i nás s minulostí našeho národa.