Malá strana
-
V tomto procházkovém okruhu si můžete vybrat z následujících vycházek:
Od kostelíka sv. Jana Křtitele Na prádle se vydáme na Kampu. Dozvíte se, jak vznikl ostrov Kampa, kdo tady vlastnil mlýny a kdo zahrady. Povíme si o jednom katastrofálním požáru, na který se seběhla podívat celá Praha. Víte, jak vypadla výchova šlechtických dětí? Proč je v Parku umístěna busta Josefa Dobrovského? Jakou magickou moc má obrázek Panny Marie na domě u Karlova mostu? Víte, kde se nachází památník hasičům, kteří zahynuli při útoku v New Yorku 11.9.2001?
Připomeneme si filmová místa, a že jich tady není málo! Zavítáme do Hergetovy cihelny podívat se na atrakci čůrajících soch a vysvětlíme si velmi sofistikovanou ideu sochaře Davida Černého.
Projdeme se Vojanovými sady a naši vycházku zakončíme na Klárově u půvabného domku známé české herečky. Víte které?
Na Petřín se vydáme lanovkou. Pak se projdeme po vršku se zastavením v Rozáriu, u hvězdárny, u pomníku Vojty Náprstka, kde si připomeneme některé jeho záslužné činy. Zaskočíme na vyhlídku k Panně Marii z exilu. Křížovou cestou se dostaneme k rozhledně, kostelu sv. Vojtěcha a bludišti. Povíme si o jednotlivých stavbách, jak se tu objevily, kdo je postavil či vyzdobil. Na závěr můžeme vystoupat na rozhlednu, kde na vás čeká úchvatný pohled v rozsahu 360° na matičku Prahu.
Zavedu vás na jednu krásnou vyhlídku, na které stojí soška Panny Marie a žehná Praze. Povíme si, kdo a za jakým účelem ji objednal a zaplatil.
Petřínskou křížovou cestou dojdeme k rozhledně a pak se vydáme Petřínským kopcem dolů. Povíme si, jak vypadal Petřín v různých historických obdobích, kdo významný se v okolí narodil, kdo významný tam žil a co odkázal muzeu. Lanovku nepoužijeme, ale hodně si o ní řekneme. Cestou objevíme nejméně 6 pomníků (není tam jen Mácha !!!).
Co nám vyprávějí domovní znamení, když se na ně pozorně zadíváme? Chodíme kolem jejich poselství, ale nedokážeme je pochopit. Je to dědictví z dob, v nichž lidé jinak cítili a uvažovali, spoléhali na docela jiné životní jistoty. Pojďte se mnou odkrýt smysl znaků, které ani století nedokázala smazat.
Příjemná procházka z Pohořelce dolů Úvozem a uličkami Jánského vršku a Malé Strany na Kampu.
Pojďte si vychutnat líbeznost nejkrásnější barokní zahrady nejenom v Čechách, ale i v Evropě, originálně řešený architektonický skvost. Pojďte se seznámit s velkolepým kompozičním návrhem zahrady založeným na gradaci terasových plošin, spojených schodišti. Vystoupáme až na horní terasu, ze které budete mít nezapomenutelný pohled na sídlo českých králů a město pod sebou.
Kdo, kdy a proč ji nechal vystavět? Kteří umělci vytvořili sochařskou a malířskou výzdobu?
A jaké zásady byly dodržovány při tvorbě barokních zahrad? Který český umělec využil podnětné prostředí zahrady ke své tvorbě?
Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolovratská, Malá Fürstnberská
Terasové barokní zahrady pod Pražským hradem skýtají netušené pohledy na Prahu stověžatou. Objasníme si architektonická pravidla zakládání barokních zahrad a jejich ideu. Také si povíme, kudy vedla středověká cesta na Hrad, kde bydlel dvorský krejčí Rudolfa II., kde v Praze přebýval pověstný Lomikar, kde stávala Písecká brána a proč se tak jmenovala, kde se koupala hraběnka Černínová, kde byla oznámena potupná Mnichovská dohoda, co je napsáno na slunečních hodinách v Palffyovské zahradě.
V lednu 1787 přijel Mozart v doprovodu manželky do Prahy a strávil zde téměř měsíc.
Projdeme se po jeho stopách. Povíme si něco o jeho dětství a skvělém hudebním talentu. Vzpomeneme na jeho otce, díky kterému se "o tom zázraku, který Bůh nechal zrodit v Salcburku", dověděla celá Evropa. A to bylo v 18. století bez existence medií velmi těžkým úkolem. Jak otec dělal to, čemu se dnes říká PR (public relations)? Do kterých šlechtických paláců byl Wolfgang pozván při svých návštěvách? Jakou roli v tom hrála pražská zednářská lože? Jak bylo postaráno o jeho pohodlí? Co psal v dopisech o své návštěvě Prahy? Povíme si také o jeho mládí a hudební genialitě a přečteme si něco z jeho dopisů.
Procházka po Valdštejnské zahradě-zásady barokní zahradní architektury.
Albrechta z Valdštejna známe všichni jako největšího pobělohorského kořistníka a vojevůdce císařských vojsk za třicetileté války. Ale jaký byl doopravdy člověk? Do jaké rodiny se narodil? Jaké bylo jeho dětství a mládí? Kde vyrůstal? S kým se oženil? Jak zněl a vypadal jeho slavný horoskop od Jana Kepplera? Proč si ho pamatujeme jako zrádce? Ale hlavně-jaký byl hospodář? Budete překvapeni. Svá panství zveleboval, pečoval o chudé a nemocné, zřizoval školy, dbal na čistotu ulic a novou výstavbu a zasloužil se o chov koní. Jeho stavební činnost nemá mezi českými šlechtici obdobu. Víte, jaké heslo si nechal razit na svých mincích?
Z Malostranského náměstí se vydáme po stopách aktérů historické události, která do dějin vstoupila jako pražská defenestrace. Povíme si, kde byla sepsána tzv. Česká konfese, významný stavovský dokument, a kde je umístěna památná deska. Ukážeme si palác, kde se v předvečer defenestrace sešli přední čeští stavové a upřesníme si, kdo to byli. Po Zámeckých schodech dojdeme do zahrady Na Valech a podíváme se jednak na Ludvíkovo křídlo a defenestrační okno, a jednak na místo, kam byli vyhozeni místodržící. Dojdeme i k paláci, ve které našli útočiště a povíme si, kdo je zaštítil a ochránil. Na závěr zmíníme katastrofální důsledky třicetiletého válečného konfliktu, který postihl celou Evropu, a dopady na českou společnost.
Na Petřínském vrchu vyvěrá několik přírodních pramenů. Ukážu vám ten, který nese jméno Sira Nicholase Wintona. Připomeneme si jeho hluboce lidský čin, kterým zachránil životy stovky židovských dětí z předválečného Československa. Víte, jak vznikala naše příjmení a od kdy je musíme povinně mít? A také kdy dostaly domy svá čísla a proč máme jedno červené a druhé modré? Názorně si ukážeme, jak se číslovaly podle tehdejších pravidel domy ve vesnicích. Víte, kdo číslování prováděl?
Děti dostanou pracovní listy, přineste si psací potřeby a hodí se i tvrdá podložka na psaní.
Také milujete legendární film Císařův pekař – Pekařův císař? Jeho scénárista a představitel hlavní dvojrole Jan Werich by se v únoru dožil 120 let. Vydejte se s námi na vycházku do míst spojených s tímto neobyčejně všestranným umělcem. Naši cestu začneme komentovanou prohlídkou Werichovy vily na Kampě, kde nahlédnete do života tohoto výjimečného muže, poznáme zákoutí jeho domova a uslyšíme příběhy, které se v těchto zdech ukrývají.